Библијски институт


  • [КОНФЕРЕНЦИЈЕ] У Варни одржан Девети симпозијум православних и западних новозаветника (11-17.09.2022)

    У периоду од 11. до 17. септембра 2022. у приморском граду Варни у Бугарској одржана је Девета међународна конференција западних и православних новозаветника под кровним називом „Апостолство и мисија Цркве у Новом Завету и ранохришћанским списима“. Организатор конференције био је, као и увек до сада, EELC (Eastern Europe Liaison Committee), огранак међународне научне организације новозаветника SNTS (Studiorum Novi Testamenti Societas). Локалну организацију преузео је Православни богословски факултет Свети Климент Охридски Универзитета у Софији, на челу са професором Светог Писма Старог Завета и деканом те високе теолошке школе др Ивајлом Најдановим. 

    Домаћин и покровитељ манифестације био је Његово Високопреосвештенство митрополит Варне и Великог Преслава г. Јован, који је у поздравној речи призвао благослов Господњи на учеснике конференције и пожелео им да буду ближи Светим Апостолима како би што боље разумели Писмо. „Апостолство је важно за свеколику Цркву, јер је она апостолска; будите ревносни и верни у свом апостолском служењу Цркви, јер ћете тиме испунити своје хришћанско призвање и послање,“ истакао је Митрополит Јован. Учесницима се затим обратио професор Новога Завета на Католичком богословском факултету Универзитета у Регенсбургу др Тобијас Никлас, новоизабрани председник организације ЕЕLC, који је подсетио на важност истраживања светописамских текстова. „Иако се савремена егзегеза изводи уз употребу сложеног научног апарата и због тога се понекад може учинити далеком у односу на динамику актуелних животних изазова, ми верујемо, и знамо, да нас пручавање Речи Божије унапређује и чини људима у правом смислу речи, способнима да на те изазове одговоримо на најбољи начин“ рекао је Никлас.

    На конференцији је учествовало више десетина професора и истраживача из више земаља и различитих конфесија. Српску традицију православне новозаветне библистике представљали су проф. др Предраг Драгутиновић, редовни професор, проф. др Владан Таталовић, ванредни професор, и монахиња Фива Савковић, студенткиња докторских студија на Православном богословском факултету Универзитета у Београду. Дужност новог председника EELC, које се отварањем скупа прихватио проф. др Тобијас Никлас, претходно је, више од деценије, обављао сада већ пензионисани професор Новога Завета у Јени др Карл-Вилхелм Нибур. На празник Воздвижења Часног Крста 14. септембра (по новом календару) учеснике скупа је угостило братство Цркве Успења Пресвете Богородице у Варни. 

    Радни део конференције састојао се од пленарних предавања, семинара и дискусија. Пленарна предавања су била организована на тематске блокове на тему апостолства и мисије у Еванђељима, списима Светог апостола Павла и ранохришћанској литератури, док су семинари организовани тако да се у мањим групама анализирају одабрани текстови Новога Завета који се односе на сродне теме (в. програм). Сва предавања су била научно стручна, али увек са освртом на актуелност истраживачких увида и резултата у савременој теологији и Цркви. 

    Као и досадашње конференције које организује EELC, и ова одржана у Варни, наставила је да негује конструктиван дијалог и размену искустава у погледу тема релевантних за новозаветну науку и Цркву. Одабрана тема показала се као веома инспиративна и актуелна – једнако осталим темама оваквих конференција које се од 1998. одржавају, сваке треће године, у различитим, већински православним земљама, а међу којима је такав скуп био одржан и на Православном богословском факултету у Београду 2013. године, на тему „Дух Свети у Новом Завету и Цркви“. Разговори и дискусије који су се водили, како на формалним сесијама, тако и у неформалним сусретима, показали су неопходност сусрета и размена искустава на пољу новозаветних истраживања. Заједнички је констатовано да научно проучавање Новога Завета има свој смисао само онда када његови резултати налазе пут до конкретног црквеног живота и када доприноси динамици сагледавања савремених изазова са којима се Црква суочава у савременом свету.    

    П. Д. – В. Т.  

 

Предметни наставници и сарадници

Шеф групе за библистику:
проф. др Предраг Драгутиновић, редовни професор


Свето Писмо Старог Завета

доц. др Данило Михајловић


Свето Писмо Новог Завета

проф. др Предраг Драгутиновић

проф. др Порфирије Перић

проф. др Владан Таталовић

проф. др Драган Радић