Библијски институт


  • [ВЕСТИ] Предавањем проф. др Предрага Драгутиновића настављен циклус Великопосних трибина у Саборном Храму у Ваљеву (25.03.2023)

    „Хришћански подвиг је увек мотивисан љубављу“, проф. др Предраг Драгутиновић

    У присуству Његовог Преосвештенства Епископа ваљевског г. Исихија и великог броја суграђана, проф. др Предраг Драгутиновић, редовни професор на катедри за Свето Писмо Новога Завета на Православном богословском факултету БУ, одржао је у суботу (25. марта) предавање на тему: „Великопосни подвиг љубави – новозаветна перспектива“. Његовим излагањем настављене су Великопосне трибине у оквиру циклуса „Православље и млади“. Професора је најавио уредник трибина јереј Дејан Трипковић, а у музичком програму учествовала је Теодора Радовић, ученица четвртог разреда Средње музичке школе „Живорад Грбић“, која је појала српске и грчке духовне песме. Порука овог изузетног предавања је да подвиг твори наш хришћански идентитет, те да он не може да се замисли без љубави.

    Постоје разне врсте подвига, али када је у питању подвиг у православној вери, он је понајбоље оличен у Христовим речима: „Ко хоће да иде за мном нека се одрекне себе и узме крст свој и пође за мном“. Зато ове Господње речи, каже проф. Драгутиновић, треба схватити онако како су их разумели људи у свим вековима досада. „Зато је време Великог поста период када дубље промишљамо ко смо, шта смо, али и период када се сећамо жртве коју је Господ учинио за нас“, рекао је предавач, који је потом кроз две најважније Божје заповести, оличене у љубави према Богу и ближњима истакао да је управо љубав мера подвига. „Оно што остаје и што је непролазно, јесте љубав подједнака према свима… Колико смо љубави имали, то ће нас питати кад дођемо пред Бога“.

    У агонији тела и духа, о чему посебно говори Апостол Павле, укључује се подвиг као уздржавање, одрицање, као самоконтрола, самоограничавање или контрола воље, али по професоровом мишљењу, то је у циљу стицања љубави, односно у „победи љубави према другима, у односу на љубав према себи“. „Треба да се одрекнемо себе да бисмо стекли себе – то је циљ љубави“, подвукао је др Драгутиновић, истичући да је подвиг карактеристичан за све религије, али и секуларна друштва, с тим што је хришћански подвиг увек мотивисан љубављу. А циљ хришћанског живота је стицање Духа Светога или обожење.

    Након предавања уследила су питања, чијим одговорима је професор допунио своје излагање.

    Наредно предавање заказано је за Благовести (петак, 7. април) од 19 часова. Др Србољуб Убипариповић, ванредни професор на катедри за Литургику на Православном богословском факултету БУ, говориће на тему: „Богочовек Христос иде на добровољно страдање ради нашег спасења“. Добро дошли у Саборни Храм Христовог Васкрсења!

    ТЕКСТ: Марина Марић

    ИЗВОР: eparhijavaljevska.rs

  • [Предавање] Читање Светог писма у току Великог поста - протођакон др Драган Радић (14.03.2023)

    Предавање протођакона др Драгана Радића у Цркви светих Цара Константина и Јелене на тему ”Читање Светог писма у току Великог поста” можете погледати на овом линку.

  • [НАЈАВА] Предавање Прародитељски грех - тумачење Постања 3 - доц. др Ненад Божовић (09.03.2023)

  • [НАЈАВЕ] Предавање "Старозаветне личности у Канону Светог Андреја Критског" - доц. др Ненад Божовић (05.03.2023)

  • [ГОСТОВАЊА] Проф. др Предраг Драгутиновић у емисији Богословље у Срба (ТВ ХРАМ 24.03.2022)

    Госстовање проф. др Драгутиновића у емисији Богословље у Срба на Телевизији Храм можете гледати на овом линку

  • [НОВА КЊИГА] Патријарх српски Порфирије: Премудрост у тајни сакривена - огледи из теологије Апостола Павла

    Патријарх српски Порфирије, Премудрост у тајни сакривена: огледи из теологије Апостола Павла, Београд: Библијски институт Православног богословског факултета Универзитета у Београду 2021.

    Библијски институт Православног богословског факултета има посебну част да јавност извести о томе да је из штампе изашло значајно богословско дело, чији је аутор Његова Светост Патријарх српски г. Порфирије. Књигу под насловом Премудрост у тајни сакривена чине истраживања теолошке мисли Светог aпостола Павла које је аутор током дугог низа година спроводио у оквирима своје професорске, научне и наставне службе на Православном богословском факултету у Београду. У десет међусобно повезаних огледа, укупног обима од преко пет стотина страница, аутор доноси систематску анализу кључних тема новозаветне теологије у домену Павлових посланица – то су: Апостол Павле, богослов Цркве, затим теологија, христологија, пневматологија, еклисиологија, Закон и Јеванђеље, антропологија, теологија Пастирских посланица, сотириологија и есхатологија aпостола Павла.

    У предговору Патријарх српски Порфирије наводи: „На страницама ове монографске студије осмелили смо се на то да се ухватимо укоштац са изазовним и нимало једноставним задатком проницања у главни део теологије Апостола многобожаца, небеске трубе, божанственог Павла. Апостол Павле по мишљењима многих важи за првог и најважнијег хришћанског теолога, при чему је и једна од најважнијих физиономија свеукупне духовне историје човечанства. Једини је из прве генерације хришћанства који је развио уобличене, иако не увек заокружене теолошке ставове, уз обиље теоријских (теолошких) и практичних (етичких) тема. То је уосталом и био разлог због којег је Црква веома рано препознала ауторитет његових посланица, називајући чак Апостола Павла првим после Једнога (Христа). Његов утицај на живот хришћана, теологије и Цркве уопште непобитан је и непроцењив. Велики део патристичке мисли умногоме прати парадигму његовог пионирског промишљања о свету и човеку, а сам Павле убројан је међу ретке људе старога света чије су речи и даље довољно снажне да са страница Светог Писма полете у сусрет савременом човеку и изазовима пред којима се налази“ (Предговор, стр. 12–13).

    Рецензенти овог значајног издања, које први пут у домаћој средини пружа јединствен, контекстуалан и систематски поглед на мисао „Апостола многобожаца, небеске трубе, божанственог Павла“ су Његово Преосвештенство Епископ бачки др Иринеј (Буловић), др Предраг Драгутиновић, др Драган Радић и др Владан Таталовић. Књига се може набавити у Патријаршијским продавницама у Београду.

    Извор: spc.rs

  • [РЕЗУЛТАТИ] Старозаветна историја колоквијум 1 (додатни термин)

    2020/2021  
    Старозаветна историја - оба смера  
       
    Презиме и име 1. колоквијум
    ФИЛИП МАКСИМОВИЋ 15
    ЗЕЛИЋ ДУШАН 15
    СТЕФАН ВЕСЕЛИНОВИЋ 13
    НЕМАЊА БОСАНАЦ 6
    ВУЈАКОВИЋ ВЛАДИМИР 13
    19/054 10
    ПАВЛОВИЋ НЕМАЊА 10
    19/045 НИКОЛА Т. 8
    ГРИГОРИЈ БРАВО 10
    КОСТА МАРИНКОВИЋ 2
    ДАНИЛО ЂУРИЋ 15
    АЛЕКСАНДАР МИЛАЈЧИЋ 18/066 14
    МАРКО МАКИЋ 5
    ГАВРИЛО ИЛИЋ 5
    ДАМЈАН КОС 15
    ТЕПАВАЦ НЕМАЊА 9
    ПЕШИКАН ЂОРЂЕ 19/099 0
    ДАНИЈЕЛ СТАНКИВУЋ 19/101 0
    КРЕМЕНОВИЋ НИКОЛА  7
    МИЛОВАЦ КОМНЕН 6
    АЛЕКСАНДАР МИЛИЧИЋ 6
    ЂЕРКОВИЋ СТЕФАН 3
    МАРКО ЛИПОВЧИЋ 4
    СПАСОЈЕВИЋ СРЂАН 12
    СТЕФАН САМАРЏИЋ 19/105 9
    АНЂЕЛКОВИЋ ОГЊЕН 9
  • [IN MEMORIAM] Упокојио се у Господу професор емеритус и некадашњи декан ПБФ Епископ Атанасије Јевтић

    У четвртак 04. марта 2021. године упокојио се у Господу професор емеритус и некадашњи декан Православног богословског факултета Преосвећени Епископ Господин Атанасије. Српској библистици допринео је многим својим делима попут Књиге постања у којој даје савремени српски превод како са јеврејског, тако и са грчког, уз прегршт светоотачких коментара у фуснотама. Умировљени херцеговачки епископ подарио је Цркви и превод Псалтира и Паримија са Септуагинте на савремени српски језик, а обе књиге се данас употребљавају у богослужбеном животу. Као круна ових прегнућа може сматрати превод четири Књиге макавејске са уводом и коментаром који их прати. У тешким ратним годинама састрадавао је са својим народом поредећи га са Макавејима који су се борили за своју веру показујући тиме да нам је Свето Писмо увек путоказ, снага и поука. Вечан спомен и Царство Небеско!

  • [СТИПЕНДИЈЕ] Стипендије Фондације Конрад Аденауер за студенте у Србији

    Немачка Фондација Конрад Аденауер (КАС) додељује стипендије за студијску 2021/2022 годину друштвено или политички ангажованим и надареним студентима завршних година факултета, постдипломцима и докторантима, држављанима Републике Србије који студирају у Републици Србији. Све информације на овом линку.

  • [РЕКЛАМА] eLearning Увод у Нови Завет (други део) и Старозаветна историја 28.03.2020.

    Са задовољством Вас обавештавамо да је на youtube-каналу Библијског института доступан други део предавања Увода у Нови Завет проф. др Предрага Драгутиновића као и целокупан курс Старозаветне историје доц. др Ненада Божовића. Предавања су снимљена у оквиру универзитетског eLearning пројекта уз подршку Управе за сарадњу са црквама и верским заједницама, а у продукцији Библијског института ПБФ БУ. 

    Региструјте се да би видели цео чланак...

 

Предметни наставници и сарадници